7 Nisan 2012 Cumartesi

Doctor Who nedir, kimdir?


Doctor Who  BBC yapımı İngiliz bilim kurgu televizyon dizisidir. Dizi, Gallifrey gezegeninden olan ve "Doctor" olarak bilinen bir Zaman Lordu'nun (Time Lord) maceralarını konu almaktadır. Doctor, belirli dönemlerde hücre yenilenmesi dediği bir yöntemle kendini baştan aşağı yenileyerek, başka bir görünüş ve hatta kişilikle yaşamına devam etmektedir. Dışarıdan 1950'lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bir uzay/zaman gemisi ile yolculuk yapan Doktor, yardımcıları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, problemleri çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.
Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en uzun süren bilim kurgu televizyon programı olarak listelenen dizi aynı zamanda İngiliz popüler kültürünün de önemli bir parçasıdır. Dizi iyi planlanmış hikâyeleri, ilk yayınlandığı dönemdeki düşük bütçeli yaratıcı özel efektleri ve elektronik müzik kullanımındaki önderliği ile tanınır.
6. Sezonun finali 1 Ekim 2011'de 'The Wedding of River Song' adlı bölümle yapıldı ve dizi şuan sezon arasında. Yeni bölümlerin 2012 Sonbaharında başlaması bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder